ЕкономијаСвет

ИФО: Германската економија е во шок

ИФО: Германската економија е во шок - Работник
157views

Деловната клима во Германија потона на најниско ниво од 2009 година, соопшти денеска економскиот институт Ифо, предвидувајќи остар пад на активностите во најголемата економија во Европа, како резултат на епидемијата на коронавирусот.

Резултатите од истражувањето за март покажуваат дека индексот на деловната клима паднал скоро 10 поени во март во однос на февруари на 86,1 поени, објави Ифо.
-Ова е најголем пад од германското обединување и најниската вредност (индекс) од јули 2009 година, изјави претседателот на Ифо, Клименс Фуест, пишува Нетпрес.

Целосниот текст прочитајте го тука