ЕкономијаНовостиСвет

И Франција бара странски инвеститори за да закрепне економијата од корона кризата

И Франција - Работник
55views

Поддршка за инвестиции за францускиот план за закрепнување од пандемијата, насочен кон заштеда на работни места и започнување на „позелена“ поконкурентна економија бара меѓу меѓународните компании, францускиот претседател Емануел Макрон.

Макрон на видео конференција синоќа разговараше со извршните директори на осум големи меѓународни групи, обидувајќи се да ги убеди дека Франција е добро место додека истражуваат економски стратегии на европските земји за да одлучат каде да инвестираат.

Тој рече дека целта на неговата економска политика е „да ја направи државата по кризата посилна отколку пред неа“.

На состанокот преку интернет присуствуваа извршните директори на американската група Кока-Кола, кинеската група за обновливи извори на енергија „Енвизион“, индиската индустриска компанија Тата, британско-холандската компанија за широка потрошувачка „Унилевер“ и други со потенцијални интереси во Франција. .

„Се одлучивме за многу силен економски одговор на самиот почеток на пандемијата од минатата пролет за да заштедиме работни места и бизниси, рече Макрон и откри план вреден 100 милијарди евра, наречен „France Reboot“, што се потпира на 40 милијарди евра од Фонд за обнова на ЕУ.

Тие пари ќе бидат потрошени на „зелена енергија“, „дигитална економија“ и други проекти што ќе ја направат Франција поконкурентна.

„Модернизацијата и атрактивноста се уште се јадрото на нашата економска стратегија. Одлучивме да инвестираме со цел да се спротивставиме на пандемијата и ќе продолжиме да го правиме тоа”, рече Макрон.

Слични онлајн состаноци ќе се одржат во наредните денови со други извршни директори и со француски министри.