- Advertisement -
Правда

Кетрин Ештон лобист на приватна компанија

Кетрин Ештон лобист на приватна компанија - Работник
276views

Поранешната шефица на Европската унија за надворешна политика Кетрин Ештон пет години, по заминувањето од функцијата, стана лобист на приватната компанија „ГардаВорд“, која дава понуди за ЕУ договори, пишува Либертас.

Според Еуобзервер, на оваа канадска компанија и се приклучил уште еден висок претставник на ЕУ.

Advertisement

Ештон беше првиот висок претставник на ЕУ задолжен за надворешна политика од 2010 до ноември 2014 година.

Извор: Либертас

Advertisement
Advertisement

Фото: Ројтерс

Advertisement