- Advertisement -
ЕкономијаМакедонија

Ковачевски: Со поскапувањето на струјата ќе се вложува во обновливи извори на енергија

Ковачевски: Со поскапувањето - Работник
297views

Со цената што ја му ја дадовме на универзалниот снабдувач се доведовме на раб на опстојување и никако не можеме да ја намалиме зашто во таков случај ќе трпиме сериозни загуби и тоа ќе се рефлектира во наредните три, пет или повеќе години, изјави денеска генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски.

Според него, на јавната постапка на ЕВН Хоум, АД ЕСМ понудила цена од 38,80 евра за мегават час што на крајот од годината ќе донесе профит од само 547.000 евра.

Повеќе прочитајте на Лидер.мк