- Advertisement -
МагазинНаука

Колку е висока највисоката планина во светот? Двете земји наскоро ќе ги усогласат податоците

Колку е висока највисоката планина во светот? Двете земји наскоро ќе ги усогласат податоците - Работник
400views

Кога ќе стигнат до врвот на Еверест, планинарите често позираат за селфиња, го креваат своето национално знаме или едноставно се восхитуваат на величествените Хималаи под нив, но Ким Лал Гаутам, истражувач кој работи за непалската влада, немаше време за тоа.

Тој и неговиот тим започнаа со работа веднаш штом го достигнаа врвот во мај минатата година. Тие поставија уреди за навигација, ги сменија батериите и собраа податоци за да ја измерат висината на највисоката планина во светот, иако се соочуваа со редок воздух и температури од минус 43 степени Целзиусови.

Гаутам останал без големиот прст на стапалото од студот, а неговиот колега Раби Карки за малку ќе се соочел со смртта затоа што останал без дополнителен кислород на само 200 метри под врвот.

Мисијата е важна затоа што за прв пат во историјата ќе му овозможи на Непал официјално да ја прогласи висината на Монт Еверест.

Осум илјади, осумстотини и колку?

На тој начин, Непал конечно ќе го реши повеќедеценискиот спор околу точната висина на планина.

„Ние го завршивме нашиот дел од работата и сега чекаме Кина да го заврши својот дел. Двете земји наскоро ќе ги усогласат податоците“, рече непалскиот секретар Пракаш Јоши, како што објави хрватски индекс.

Кина ги испрати своите истражувачи на врвот во мај, што ќе биде единствената експедиција на Еверест во 2020 година поради пандемијата.

Тимот на Гаутам ја измери висината на карпата на Еверест и висината на снегот користејќи Глобален сателитски систем за навигација (GNSS), радари за снимање на површина, скенери, антени и друга опрема што ја зедоа со себе.

Ова е прв пат истражувачите да ја измерат висината од врвот, бидејќи досега тоа се правеше со традиционални тригонометриски методи.

Додека Непал во моментов препознава надморска височина од 8.848 метри, што е во согласност со индиските истражувања од 50-тите години на минатиот век, вистинската надморска височина во последните години предизвика полемики во меѓународната заедница, иако беше измерена девет пати од различни влади и организации.

Резултатите варираат од 8.844 до 8.872 метри.

Оваа експедиција е исто така прашање на национална гордост за Непал, бидејќи земјата досега се потпираше на мерењата на експерти од странство.

„Меси не може сам“

Висината на Еверест може да се промени поради постепените тектонски промени затоа што индиската плоча го „притиска“ евроазискиот дел, велат експертите.

Снегот што го покрива врвот на планината може да се намали поради глобалното затоплување, иако има многу малку истражувања за тоа како климатските промени влијаат на врвовите кои се на повеќе од 8.000 метри.

Непал прво планираше да ја измери планината самостојно, но кога кинескиот претседател Си Џинпинг го посети Катманду, двете земји се согласија да го сторат тоа заедно.

Гаутам (36) мораше да го убеди своето семејство да го пушти на експедиција, бидејќи ризикот беше голем. Тој беше сигурен дека може да го стори тоа затоа што во 2011 година го освои Еверест за прв пат како прв непалски државен службеник што го стори тоа. Неговата земја сега може да се пофали дека тој е единствениот научник кој двапати бил на врвот.

Гаутам одби да заслужи пофалба за работата и рече: “Лео Меси не би бил тој што е без добар тим зад него. Истото важи и за мене”.