- Advertisement -
ЗанимливостиМагазинСветот на работникот

Комплетен карантин во Велика Британија?

Британија најавува уште - Работник
200views

Британската влада има намера да воведе целосен карантин во поголемиот дел од северна Велика Британија, а можеби и во Лондон, со цел да се бори против вториот бран на коронавирус.
Според Ројтерс, новите мерки предвидуваат затворање на сите пабови, ресторани и барови за две недели. Претходно оваа недела, премиерот Борис Џонсон рече дека воведувањето на ограничувачки мерки ќе ги загрози работните места, секојдневниот живот на граѓаните и контактите со луѓето.

„Тајмс“ наведува дека ќе бидат забранети и состаноци на членови на различни домаќинства во затворени простории.

Ројтерс потсетува дека Велика Британија минатата недела воведе мерки со кои се потребни сите вработени кои можат да работат од дома и дека рестораните и баровите се затвораат рано со цел да се спречи ширењето на вториот бран на Ковид-19.

Овие мерки се очекува да бидат во сила шест месеци.

Училиштата и продавниците можат да работат, како и фабрики и компании каде работниците не можат да работат од дома, наведува „Тајмс“, повикувајќи се на висок извор од владата.

Извор: b92.net