- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Коронавирус бонус од 1.000 евра за работниците на Daimler во Германија

Коронавирус бонус - Работник
459views

Германскиот производител на автомобили Dajmler  објави дека на своите вработени во Германија ќе им исплати по 1.000 евра „корона бонус“, со цел да го надомести нивниот личен и економски товар затоа што мораат да носат заштитни маски и да работат од дома, пренесува Reuters…

„Поради COVID -19, оваа 2020 година беше година на посебни предизвици. За време на овие исклучителни денови, компанијата отсекогаш можеше да смета на флексибилноста и подготвеноста на својата работна сила”, изјави шефот на Daimler за човечки ресурси Вилифред Порт.

Околу 160.000 вработени во Германија ќе добијат бонус од компанијата од Штутгарт, производителот на марката Mercedes-Benc, се додава во агенциската информација.