ЗанимливостиМагазин

Коронавирус, празници и Дедо Мраз: Властите на САД одлучија Дедо Мраз да не ја прима вакцината меѓу првите

Коронавирус, празници и Дедо Мраз: Властите на САД одлучија Дедо Мраз да не ја прима вакцината меѓу првите - Работник
31views

Министерството за здравство на САД потврди дека планот со Дедо Мраз постои, објави Њујорк Тајмс.
Американските власти се откажаа од идејата да ги понудат првите вакцини против Ковид-19 на оние кои го глумат Дедо Мраз, а со тоа да помогнат во промовирање на вакцинацијата.

Според првичните планови, оние кои се однесуваат како госпоѓа Дедо Мраз и џуџињата, исто така, требаше да бидат меѓу првите што ќе ја примат вакцината.

Оваа празнична соработка е замислена како дел од кампањата што ќе ги обедини познатите личности да ја приближат вакцината до пошироката јавност откако ќе биде одобрена.

Сега е донесена одлука да се стави крај на кампањата. Рик Ервин, претседател на непрофитна американска организација чии членови се актери кои настапуваат како Дедо Мраз и промовираат позитивна слика за него, вели дека оваа вест е разочарувачка.

„Ова беше нашата најголема надеж за Божиќ 2020 година и се чини дека нема ништо лошо во тоа“, изјави Ервин за „Волстрит журнал“, кој прв ја раскажа приказната.

Идејата дојде од Мајкл Капуто, поранешен помошник секретар за здравство.

Капуто минатиот месец објави дека ќе биде отсутен од работа, кратко време откако на својот Фејсбук профил објави видео во кое ги обвини владините научници за учество во „бунтот“ против претседателот Доналд Трамп.

Според „Волстрит журнал“, Капуто му рекол на Ервин во август дека вакцината ќе биде одобрена до средината на ноември и најпрво ќе им биде понудена на оние кои се најмногу изложени на вирусот – здравствени работници, полицајци, војници.

„Ако вие и вашите колеги не сте во таа група, не знам кој е“, рече тој во Капуто на снимката од телефонскиот разговор објавена од Волстрит журнал.

Ервин одговара со: „Хо! Хо! Хо! “, Како вистински Дедо Мраз.

За време на разговорот, тој исто така рече дека ќе му направат голема услуга на Дедо Мраз и дека тој ќе ви возврати.

Портпарол на Министерството за здравство за Њујорк Тајмс изјави дека министерот за здравство, Алек Азар, не знае дека кампањата е откажана.

Ервин за „Волстрит журнал“ изјави дека се пријавиле повеќе од 100 волонтери кои настапуваат како Дедо Мраз.

„Можеби малку го излажаа Дедо Мраз“, рече тој.

Извор: vijesti.me