ЗанимливостиМагазин

Кој живее од пишување денес? Писателка бара работа како чистачка

Кој живее од пишување денес? Писателка бара работа како чистачка - Работник
71views

Писателката Драгослава Барзут објави оглас во кој нуди услуги за чистење станови, со цел да овозможи комплетирање на нејзината книга.

„Мојот оглас не беше повик за милост и милостина, ниту сакав да се претставам како жртва, тоа е апел за солидарност и емпатија што му недостасува на нашето општество, и мојот обид да кажам неколку важни работи за несигурната работа на жените и позицијата на писателите во Србија “, Објаснува Барзут за Данас.

Нејзиниот пост на Твитер: „Луѓе, ако треба да го исчистите вашиот стан или канцеларија, однесете ме. Јас можам да го направам тоа добро (со еколошки средства). И ќе ми помогнеш да ја завршам новата колекција приказни што ги пишувам “- таа предизвика бројни коментари и го привлече вниманието на медиумите.

Драгослава одговара дека не сака „медиумите да ја експлоатираат и да го извлекуваат целиот потенцијал на жртвата“ од нејзиниот оглас, туку да посочи за што пишува во своите книги и за што се залагаше во текот на целата своја кариера – несигурна работа на жените, нееднаквост и недостаток на солидарност.

Немам ништо против поимот „жртва“, тоа не е грд збор и треба да прифатиме дека сме жртви. Да се ​​биде жртва исто така не е срамота (на пример, ние сме жртви на патријархат секој ден), но дополнително нè боли кога медиумите сензационално играат само на таа карта затоа што ова општество ги осудува жртвите и ги отфрла, со што ги дехуманизира и ги сведува само на нивната улога како жртви, опасно. Ова општество ги жртвува своите жртви, заклучува Барзут.

Драгослава Барзут е писателка, феминистка, борец за правата на жените и ЛГБТ популацијата. Автор е на збирката раскази „Златен куршум“ (2012) и на романот „Хартиени диско топки“ (2017). Таа исто така го подготви „Пристоен живот“, збирка лезбејски раскази од поранешна Југославија.

За романот ја доби наградата „Анѓелка Милиќ“, наградена е и за приказни, како и за активистичко дело.

За пошироката јавност беше изненадувачки што некој со ваква биографија бара работа за чистење, но Драгослава објаснува дека е уморна од интелектуална работа што не и остава доволно сила да пишува.

Таа особено потенцира дека ова не е работа што е срамота да се работи, ниту треба да се сфати како добротворна организација.

Чистењето честопати се смета за работа што е „срамота“ да се направи, а која е резервирана за „пониските“ слоеви на општеството – работа како пишување – подеднакво хумана.

Можеби ќе ја спасиме планетата кога ќе го совладаме овој симболичен чекор за да се исчистиме, посочува таа.

„Не знам кој од моите колеги од мојата генерација успева да заработи за живеење од пишување, многу мал број од нив работат разни, поврзани повеќе или помалку занаетчиски работи. Не сум сигурна дека можете да имате покрив над главата и полна чинија на масата секој ден во годината “, нагласува таа.

Чоровиќ: Најдоброто на маргините, полусвет на добри позиции

На почетокот на оваа година, Аида Чоровиќ, активист за човекови права, предизвика подеднакво внимание, како и реакцијата на претседателот Александар Вучиќ, со слично соопштение.

Имено, Чоровиќ на социјалните мрежи објави и дека нуди услуги за чистење и помош дома бидејќи за неа нема работа како историчар на уметност. Таа рече „благодарам, но не благодарам“ на понудата за помош и вработување од претседателот Александар Вучиќ.

Поразително е што врвни експерти седат без работа, додека, од друга страна, имаме неписмена полусвет на многу важни позиции, нагласува Чоровиќ.

„Најдобрите луѓе се на страна, додека Вучиќ и луѓето околу него ја трујат Србија со неквалитетен персонал. Единствено решение е да се поврземе, да создаваме мрежи за поддршка и да укажуваме на проблемот секој ден, да водиме евиденција што сме ја предупредиле “, вели активистот.