- Advertisement -
Наука

Лекарите предупредуваат: Пушењето марихуана може да биде лошо за срцето

Лекарите предупредуваат: Пушењето марихуана може да биде лошо за срцето - Работник
887views

Здружението на американски доктори предупредува дека консумирањето марихуана може да има лошо влијание врз нашето срце.

„Американското здружение за срце не препорачуваат пушење никаква супстанција, вклучително и производи од канабис, заради потенцијална штета што може да ја предизвика таквата активност на срцето, белите дробови и крвните садови“, рече д-р Роуз Мари Робертсон, заменик главен научник на Американското здружение за срце.

Изјавата на здружението, објавена во списанието AHA Circulation, се заснова на постојни студии кои ја анализирале врската помеѓу консумирањето канабис и срцевите проблеми, пишува Си-Ен-Ен.

Може да го ослабне ефектот на други пропишани лекови

Лекарите предупредуваат во изјава дека пушењето марихуана може „да ги ослабне ефектите од другите пропишани лекови“, како и „да активира некои кардиоваскуларни настани, како што е срцев удар или мозочен удар“, при што ризикот се зголемува доколку веќе постои некоја васкуларна болест.

„Секој што планира да консумира канабис, прво треба да разговара со здравствениот работник за можните ризици“, рече клиничкиот фармаколог Роберт Пејџ од Фармацевтската школа во Колорадо.

Предизвикува нарушувања на срцевиот ритам

Американското здружение за срце анализира неколку медицински студии кои покажаа дека нарушувања на срцевиот ритам може да се појават во рок од еден час од консумирање канабис што содржи „ТХЦ“; како што се тахикардија и атријална фибрилација. „ТХЦ“или тетрахидроканабинол е главната психоактивна супстанција во растението канабис што влијае на расположението на корисникот.

Но, тетрахидроканабинолот исто така може да предизвика срцето да работи побрзо, да ја зголеми потребата на срцето за кислород, да ја наруши артериската функција и да го зголеми крвниот притисок.

„Чадот од канабис содржи компоненти слични на чадот од тутунот“, рече Пејџ, додавајќи дека истражувањата покажуваат дека по пушењето марихуана, забележано е зголемување на нивото на јаглерод моноксид и катран во крвта на потрошувачите.

Лекарите велат дека ЦБД не е штетна за срцето

Во изјавата на здружението се вели дека болки во градите, срцев удар, нарушувања на срцевиот ритам и други посериозни проблеми со срцето се поврзани со интоксикација на јаглерод моноксид од тутун или марихуана.

Од друга страна, ЦБД (канабидиол), изолирано соединение канабиноид во марихуана, не се чини дека е штетно за срцето; само тоа исто така не влијае на расположението на исто ниво како ТХЦ.

Извор: index.hr