- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Манчевски: Трансфер на вработени од јавен во приватен сектор по изборите

Манчевски: Трансфер - Работник
499views

Процесот на префрлање на вработени од јавен во приватен сектор ќе почне по завршување на изборите затоа што во предизборниот период се забранети какви било разместувања во администрацијата, најави денеска министерот за информатичко општетсво и администрација Дамјан Манчевски, одговарајќи на новинарско прашања.

Тој вели дека ќе го разгледаат предлогот на Конфедерацијата на слободни синдикати парите што државата планира да ги исплати на бизнисмените кои ќе преземат административци да се дадат на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, како и да се донесе закон за предвремено пензионирање со што би се намалил бројот на администрацијата.

– Предлогот на КСС ќе го разгледаме, досега биле на повикувани на бројни средби каде не го презентирале, но ќе го разгледаме и соодветно ќе одговориме, рече Манчевски на прес-конференција во Владата, пишува Прес24.

Целосниот текст прочитајте го тука