- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Маркетинг работниците во Хонгконг денеска штрајкуваа

Маркетинг работниците - Работник
269views

Неколку стотици луѓе кој работат во маркетинг секторот во Хонконг велат дека ќе штрајкуваат оваа недела за да ги поддржат анти – владините протести во полу – автономната кинеска територија.

Маркетинг работниците денеска не беа на своите работни места и протестираа на јавниот плоштад во централниот бизнис дискрикт.

Некои држеа знаци со протестни слогани додека седеа на земјата слушајќи серија на говорници.

Хонгконг нон – стоп е во протестите во изминатите шест месеци барајќи демократски избори и истражување на употребата на сила од страна на полицијата врз демонстрантите.