- Advertisement -
ЕкономијаСветСветот на работникот

Маск не се откажува од новата фабрика во Германија – работа за 10.500 работници

165views

Во фабриката на Tesla во Германија, за која се подготвува градилиште во Грунхеиде, ќе бидат вработени 10.500 работници, а ќе се произведуваат со полн капацитет половина милион автомобили годишно во смени.

Изградбата на фабриката, која би требало да биде завршена до јули 2021 година, сè уште не е одобрена, објави Денар.мк.

Advertisement

Повеќе прочитајте тука

Advertisement

Advertisement
Advertisement