- Advertisement -
МакедонијаПравдаСиндикат

Медицинарите го повикаа министерот Филипче тој да го предводи протестот в среда

Медицинарите го повикаа министерот Филипче тој да го предводи протестот в среда-работник
272views

Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите – ова е мотото под кое здравствените работници в среда ќе протестираат на хелиодромот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Протестот го организира Асоцијацијата на млади лекари и специјализанти, а присуство потврдиле и од Здружението на медицински сестри и акушерки. Дали и на кои други места паралелно ќе се протестира ќе се знае во текот на понеделник или вторник.

Пред повеќе од една година, доктор Божидар Кочовски спречил напад со нож, откако сопруг на пациентка сакал да го нападне и него и уште неколкумина колеги на Клиниката за хематологија. За настанот кој се случи ланскиот јуни, информираше и МВР, имајќи предвид дека случајот беше пријавен во полиција, а медиумите пренесоа дека во врска со ваквиот инцидент, четириесет и тригодишен скопјанец заработил кривична пријава.

Целиот текст можете да го прочитате тука