ЗанимливостиМагазин

Мекдоналдс ја претстави вегетаријанската линија „Мекплант“

Мекдоналдс ја претстави вегетаријанската линија „Мекплант“ - Работник
65views

За подобро да одговори на побарувачката на потрошувачите, гигантот за брза храна Мекдоналдс планира да лансира сопствена линија на вегетаријански производи наречена МекПлант.

Тој веќе тестираше растителна основа стек плескавица од вегански старт-ап „Beyond Meat“. Сега таа сака да понуди свој производ, подготвен исклучиво за Мекдоналдс, на одредени пазари следната година.

Ланецот ресторани не прецизираше дали ќе го обнови партнерството со „Beyond Meat“, само наведува дека ќе контактира со трети производители, како и за другите производи.

Линијата Мекплант подоцна може да се прошири на алтернативи за пилешко месо, прецизираа Мекдоналдс за време на презентацијата пред инвеститорите.
Во оваа област, тие малку заостануваат зад конкурентите како Бургер Кинг, првиот голем ланец кој лансираше вегетаријанска верзија на својата плескавица „Whopper“ во април 2019 година во САД.

Мекдоналдс сè уште смета на своите водечки производи како Биг Мек, МекНагетс и помфрит, кои сепак учествуваат со околу 70 проценти од прометот на големите пазари.

“Побарувачката за добро познати производи во овие неизвесни времиња е поголема од кога и да е. Мекдоналдс смета дека овие класични производи ќе продолжат да бидат двигатели на растот благодарение на нивната популарност и профитабилност”, се вели во соопштението на компанијата.

Извор: index.hr