- Advertisement -
ЗанимливостиМагазинНаука

Милијардерот предупредува или се заканува? „УШТЕ ДВЕ КАТАСТРОФИ после пандемијата“

Милијардерот предупредува: „УШТЕ ДВЕ КАТАСТАРИ после пандемијата“ - Работник
1.09Kviews

Милијардерот и филантроп Бил Гејтс со години предупредуваше дека може да се случи смртоносна пандемија, а сега тој верува дека биотероризмот и климатските промени се следните закани со кои ќе се соочи човештвото.

Гејтс вели дека претстојните опасности се уште полоши за целото човештво.

Advertisement

Минатата недела Бил Гејтс беше гостин на Јутјуберот Дерек Милер на неговиот канал посветен на науката за Веритазиум, каде зборуваше за потенцијалните закани во иднина за човештвото.

„Една од нив е климатските промени. Секоја година, тие би можеле да бидат причина за повеќе смртни случаи отколку за време на оваа пандемија. Исто така, поврзано со пандемијата е нешто за што луѓето не сакаат многу да зборуваат, а тоа е биотероризам, односно дека некој што сака да предизвика штета може да создаде вирус. Тоа значи дека шансата да се случи пандемија е поголема отколку во случај на природно предизвикана епидемија како сегашната“, вели коосновачот на „Мајкрософт“.

Advertisement

Години пред да се појави коронавирусот, Гејтс предупреди дека владите не се подготвени за пандемија.

„Светот како целина не е подготвен за епидемија и имавме неколку нови заканувачки вируси кои не принудија да направиме некои ситни чекори, но не доволно“, рече тој во едно интервју во 2014та година.

Во неодамнешното интервју, Гејтс рече дека ќе има уште една пандемија. Сепак, тој исто така верува дека со текот на времето, владите би можеле да бидат поподготвени да се соочат со пандемија и да спречат повеќе смртни случаи.

Извор: bizlife.rs

Advertisement