- Advertisement -
ЕкономијаМакедонија

Министерката без ресор за странски инвестиции ја посети компанијата „Тетекс Јарн“

Министерката без ресор - Работник
303views

Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес реализираше работна посета на компанијата „Тетекс јарн“ од Тетово, компанија со бугарски капитал која се занимава со производство на воленени предива и е потписник на Договор за доделување на државна помош, согласно Законот за финансиска поддршка на инвестициите, за реализирана капитална инвестиција во 2017 година.

Развојните планови на компанијата за реализација на нови инвестиции во проширување на производството, како и владините политики за поддршка на стопанството и измените на Законот за финансиска поддршка на инвестициите беа тема на разговор на министерката Апостолска со менаџментот на компанијата, пренесе Макпрес.

Advertisement

Целосниот текст можете да го прочитате тука

Advertisement
Advertisement