- Advertisement -
Занимливости

Министер отишол во викендица, па останал без фотелја

Министер отишол во викендица - Работник
205views

Министерот за култура во австралиската држава Нов Јужен Велс, Дон Харвин поднел оставка откако е казнет со 1,000 долари поради кршењето на забраната за патување.

Харвин е казнет откако е откриено дека патувал во својата викендица.

Advertisement

Тој тврди дека патувањето се случило пред да стапат во сила стриктните правила за ограничување на патувањата, но истакнува дека не сака неговиот случај да и пречи на Владата во борбата против корона вирусот, пренесува австралскиот портал Еј – Би – Си.

„Ништо не е поважно од работата на Владата во борбата против конорна вирусот. Нема да дозволам моите постапки да бидат пречка на тој труд и изразувам голем жалење затоа што моетое стамбено решение станало проблем во ова време“, изјавил Харвин.

Advertisement

Во Австралија во текот на велигденските празници забрането е напуштање на домовите, освен поради основните потреби.

 

Advertisement