ЕкономијаСвет

Министрите на ЕУ конечно постигнаа договор: Илјада милијарди евра за спас на економијата од пандемијата

111views

Европа покажа дека може да се издигне над оваа криза, објави францускиот министер за финансии Бруно ле Мер на својот профил на Твитер во четвртокот, пренесува Ројтерс

Францускиот министер претходно во видео интервју за новинарите рече дека членките на ЕУ постигнале историски економски договор за создавање фонд од илјада милијарди евра, чија цел е закрепнување на европската економија погодена од коронарна пандемијата.

Повеќе прочитајте на банкометар.мк