ЗанимливостиНаука

Мистеријата на Бермудскиот триаголник решена во Јапонија: Долго се верувало дека се работи за легенда, а потоа е пронајден доказ

Мистеријата - Работник
176views

Бермудскиот триаголник, познат и како Ѓаволски триаголник, е слабо дефиниран регион во Северниот Атлантски океан, каде исчезнале низа летала и бродови. Во близина на овој таканаречен триаголник е една од најбараните бродски рути на светот, која пловилата често ја користат за пристаништата во Америка, Европа и Карибите.

Исчезнувањата им се припишувани на гусари, паранормални појави па дури и на џиновски октоподи – легенди кои морнарите ја пренесувале стотици години.

Меѓутоа, можеби тоа не било премногу погрешно. Во 2005-та година морските биолози Цунеми Кубодера и Киоичи Мореи снимиле џиновски лигњи во тие води, кои агресивно ги напаѓале мамките.

“Во октомври 2005-та година, јапонските научници открила шокантно откритие на брегот на Токио, во близина на островот Бонини. Џиновска лигња долга околу 9 метри. Научниците од Јапонскиот национален музеј за наука го идентификувале тоа суштество како Архотетеус – редок вид кој го напаѓа мамката со екстремна сила и насилство”, пишува Точка.

 

Целосниот текст прочитјате го тука