Наука

Мкд: Руското вселенско летало не успеа да слета на Меѓународната вселенска станица

Руското вселенско летало не успеа да слета - Работник
360views

Роботот Скајбот Ф-850, познат како Федор, во рамки на двонеделна мисија, отпатува кон ИСС за да го поддржи екипажот и да ги тестира своите способности.

Слетувањето, првично закажано за 7 часот и 30 минути, било неуспешно поради проблеми со автоматскиот систем за слетување, пренесува руската новинска агенција Интерфакс, повикувајќи се на телевизијата на НАСА.

Леталото сега е на оддалеченост од 96 метри од станицата, а нов обид за слетување е планиран за понеделник наутро, пренесува РИА, повикувајќи се на рускиот центар за контрола на летот, пишува Мкд.

Целосниот текст можете да го прочитате тука