ЕкономијаСветСветот на работникот

ММФ даде зелено светло за зголемување на платите во јавниот сектор

ММФ даде зелено светло - Работник
63views

Меѓународниот монетарен фонд даде зелено светло за зголемување на платите во јавниот сектор од 1 јануари, изјави министерот за финансии, Синиша Мали.

Мали за РТС изјави дека врз основа на разговорите што мисијата на ММФ ги имаше со претседателот на Србија, Александар Вучиќ во средата, Србија доби зелено светло за зголемување на платите во јавниот сектор од јануари.

„Тоа нема да биде само еден процент како минатата година, но сигурно ќе има зголемување на платите во јавниот сектор“, рече Мали.

Според него, ова е зголемување за сите оние кои работат во јавниот сектор, но и во приватниот сектор, бидејќи зголемувањето на минималната плата го зголемува зголемувањето на сите плати.

„Во април и мај ќе имаме просечно 540 евра. Да потсетам, во 2012 или 2013 година имаше 312 ако не се лажам. За неколку месеци ќе одиме со раст на платите “, рече Мали.

Тој исто така посочи дека ММФ денес ќе потврди дека Србија е прва во Европа според стапката на раст до крајот на 2020 година.