Наука

НАСА го одреди датумот за првата женска вселенска мисија

НАСА го одреди датумот за првата женска вселенска мисија - Работник
127views

Првата женска мисија се враќа, шест месеци откако големината на астраноутските одела доведе до срамно откажување.

НАСА вчера објави дека две жени на Меѓународната Вселенска Станица ќе се здружат во вселенската мисија подоцна овој месец. Астронаутите Кристина Коч и новодојдената Џесика Меир ќе тргнат на 21 октомври за да ја поставата новите, подобрени батерии за соларниот систем за напојување.

Ова ќе биде четврта мисија од вкупно пет за поставување на батерии. Првата е во недела, кога Коч ќе оди заедно со Ендрју Морган.

Коч требаше да оди со друг женски астронаут во март, но НАСА мораше да го поништи планот на само неколку дена бидејќи немало доволно време да се направи втор астронаутски костум со средна големина. Тој веше направен во јуни.

Заменикот директор на асторонаутите во НАСА, Морган Мекартур им рекол на новинарите дека женската вселенска мисија ќе постави камен темелник. Но, таа забележа дека жените се интегрирани во сите нивоа на НАСА и немаат намера да се потпираат на родова нееднаквост.