Наука

НАСА нуди бесплатна виртуелна тура на Марс

166views

Благодарение на технологијата за виртуелна реалност, не мора да купите билет од 500.000 долари за да стигнете на Марс. Сега може да го видите Марс додека седите дома.

Извршниот директор на „Спејс екс“, Илон Маск, кој сонува да испрати луѓе на Марс, претходно изјави дека еден повратен билет до Црвената Планета може да чини помалку од 500.000 долари, а со текот на времето сумата може да стигне и под 100.000 долари.

Повеќе прочитајте на факултети.мк

Advertisement