- Advertisement -
ЗанимливостиМагазин

Наставник кој го истетовирал целото свое тело, сега се жали дека му се заканува отказ заради изгледот

Наставник кој го истетовирал целото свое тело, сега се жали дека му се заканува отказ заради изгледот - Работник
160views

Тетовиран наставник од Франција ризикува да ја изгуби работата затоа што некои родители не ги одобруваат неговите тетоважи по целото тело како и на неговото лице.

Силвен Хелејн, 35-годишен наставник во основно училиште од Есон, Франција, неодамна се пожали на францускиот телевизиски канал БФМ ТВ дека му се заканиле со отказ само поради неговиот изглед, пренесува Одди Централ.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Exclusive shots from another amazing 🤯 video 🎥 by the gifted @jimwinter.paris 🎬 by @paulgreen_photographer 📸 For @misstattoofrance #2019 💃🏻💃🏿💃 At @domaine.dampierre 🏰 Video already available on @jimwinter.paris 🎞️💥 Starring ➡️ @freakyhoody 👽🤡 #wethepeople #versus @davidmichigan 💪🏻 the #king 👑 ; #whowillwin ?! 💣😁☠️ (Who needs costume & make up anyway? 😁) #freakyhoody #davidmichigan #jimwinter #misstattoo #france #misstattoofrance #misstattoo2019 #misstattoofrance2019 #domaine #dampierre #tattoo #tattoos #tattooed #ink #inked #tatouage #tatouages #tattooedmodels #tattooedmalemodels #tattooedman #pinups #girls #ladies #beautycontest #women

A post shared by ▼▴ Sylvain ▴▼ (@freakyhoody) on

 

Тој тврди дека неговите претпоставени му се заканувале дека ќе го отпуштат откако добиле поплаки од неговите родители за неговиот неконвенционален изглед. Се испостави дека луѓето кои се пожалиле воопшто не биле родители на децата кои присуствувале на неговите часови, но имале проблем со неговите тетоважи кои покриваат поголем дел од неговото тело, вклучувајќи го и лицето, па дури и јаболчниците.
„Мојот изглед е проблем за некои луѓе, но можеби 1 од 1.000 родители се жалат, а тоа се родители на деца кои не се ниту во моето одделение“, рече тој. „Сè оди добро со родителите на децата во мојот клас.
Тетовираниот наставник вели дека се закануваат дека ќе го отпуштат бидејќи повеќе не сакаат да се справуваат со поплаките од родителите. Тој вели дека тетоважите не влијаат на неговата работа и дека тоа секогаш го правел најдобро што знае и умее. Сепак, има и такви кои веруваат дека тој нема место во образовниот систем, особено околу помладите деца и барем некои од неговите ученици признаваат дека првично го сметале за заплашувачки.
„Длабочините на неговите тетовирани очи најпрво ме исплашија“, рече една девојка. „Но, моите родители ми рекоа дека не треба да се плашам и сега не се плашам повеќе, и тој е мојот омилен учител сега.

Уникатната ситуација на Силвен оваа недела предизвика жестока дебата на француските социјални медиуми. Некои тврдат дека единственото нешто што е важно се неговите наставни вештини, додека други веруваат дека поради неговиот изглед тој не треба да ги учи децата.

Избор: index.hr