ЗанимливостиМагазин

Научниците проценуваат дека 536 година била најлошата во историјата на човештвото

Научниците проценуваат дека 536 година била најлошата во историјата на човештвото - Работник
42views

И покрај Првата и Втората светска војна и различните чуми како што се шпанскиот грип, СИДА-та и вирусот корона, научниците проценуваат дека најлошата година во историјата на човештвото била 536 година, бидејќи тогаш вулканска ерупција предизвикала 18 месеци темнина на земјата.

„Тоа беше почеток на најлошиот период за човештвото, ако не и најлошата година“, објасни историчарот на Харвард, Мајкл МекКормик, за списанието „Сајанс“.

Таа година, мистериозна магла позната денес како резултат на вулканска ерупција ги покри Европа, Блискиот исток и делови од Азија, проследени со 18 месеци темнина.

„Сонцето беше без осветленост, светеше слабо цела година, како Месечината“, забележа Прокопиј, византиски историчар од тоа време. Тоа лето, температурата варираше помеѓу 1,5 и 2,5 степени Целзиусови, со што започна најстудениот период во последните 2.300 години.

Во Кина паѓаше снег, што предизвика да не успеат земјоделските култури и луѓето да гладуваат. Во следните години, ситуацијата започна да се влошува.

Така, во 541 година, на римското пристаниште во Египет се појави чума, која започна брзо да се шири.

Од чумата загинаа меѓу една третина и една половина од населението на Источното римско царство, што, според МекКормик, го забрза неговото опаѓање.

Чумата се прошири низ целиот Медитеран, Европа и Блискиот исток.

Некои историчари сметаат дека оваа пандемија на чума е една од најлошите пандемии досега, па се вели дека убила околу 100 милиони луѓе, или половина од светското население во тоа време.

Патем, историчарите веќе долго време шпекулираат за потеклото на маглата што се појавила во 536 година. Само пред две години, анализата на мразот од швајцарски глечер утврди дека вулканска ерупција се случила на Исланд таа година, а пепелта се проширила низ северната хемисфера.

Следувале уште две ерупции, во 540 и 547 година. После тоа дојде чумата што предизвика економски колапс во Европа, која траеше до 640 година.

Извор: rs.n1info.com