- Advertisement -
Наука

Научници ја регистрирале најсветлата супернова досега

224views

Астрономи ја регистрирале најсветлата супернова досега. Експлозијата била барем двојно посилна од онаа што претходно се сметала за најсветла. Огромната детонација првпат била забележана на 22 февруари 2016 од опсерваторијата „Пан-СТАРРС“ на Хаваи.

Експлозијата ослободила повеќе енергија од која било супернова претходно, според истражување објавено во понеделникот во „Нејчр астрономи“. Тимот истражувачи воден од астрономот Мет Никол користел повеќе телескопи за да ја анализира експлозијата во последните две години.

Advertisement

Повеќе прочитајте на факултети.мк

Advertisement
Advertisement