ЕкономијаЗанимливостиСвет

Најбогатиот човек во Европа заработил над 11 милијарди долари за ден

Најбогатиот човек - Работник
124views

Францускиот тајкун Бернард Арно настрада сериозно од ширењето на коронавирусот, откако доживеа финансиски загуби повеќе од кој било друг во светот, пишува Блумберг.

Тој директно го вклучи неговиот конгломерат, кој ги контролира Christian Dior и Louis Vuitton, во битката против вирусот, финансирајќи снабдување на милиони медицински маски во Франција од кинески добавувачи и претворајќи ја фабриката за парфеми Dior надвор од Орлеан во производител на гелови за раце, пишува Стандард.

Целосниот текст прочитајте го тука