НовостиПравдаСветСветот на работникот

Најмалку 5 градежни работници загинаа, неколку се исчезнати под урнатините на градилиште во Хамбург

   Време за читање помалку од минута

Најмалку петмина градежни работници загинаа кога скеле падна во шахта на лифт во градилиште во Хамбург, соопштија германските власти. Се верува дека неколку се исчезнати под урнатините.

Противпожарната служба во вториот по големина град во Германија соопшти дека градилиштето било евакуирано по несреќата, објави германската новинска агенција ДПА.

Во тоа време на лице место биле меѓу 1.300 и 1.500 работници.

Се чинеше дека скелињата биле осум ката над земјата пред падот, а пожарникарите рекоа дека напорите за спасување биле тешки.

Официјалните лица првично известија дека пет лица загинале. Тие подоцна во понеделникот рекоа дека се сигурни за три смртни случаи.

Несреќата се случи во Ueberseequartier, дел од пристанишниот кварт Хафен Сити на реката Елба, кој се реконструира со канцелариски и станбени згради, хотели и продавници.

Фото: Freepik