- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникот

На светот му недостигаат шест милиони медицински сестри

На светот - Работник
277views

Светската здравствена организација (СЗО – WHO) предупреди во вторникот дека во светот, кој во моментот е зафатен од пандемијата на новиот тип коронавирус, недостигаат речиси шест милиони медицински сестри.

Споменатата агенција на Обединетите нации во извештајот изработен заедно со здруженијата „Nursing Now“ и „International Council of Nurses“ (ICN) ја истакнува клучната улога на медицинските сестри кои го сочинуваат половината од медицинскиот персонал во светот.

„Медицинските сестри се ‘рбетот на секој здравствен ситем“, изјави претседателот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, потсетувајќи дека тие и сега се на првата линија на фронтот во борбата против Covid-19.

Повеќе прочитајте на нетпрес.мк