ЗанимливостиМагазин

На своите работници им ја зголемил платата на минимални 70.000 усд, сега открива што се случувало после тој потег

На своите работници им ја зголемил платата на минимални 70.000 усд, сега открива што се случувало после тој потег - Работник
294views

Пред четири години, целиот свет го следеше потегот на Дан Прајс, претприемач од Сиетл, кој ја намали својата плата од 1 милион долари годишно на 70 000 американски долари, за да може да им исплаќа на вработените 70 000 американски долари.

Дан, сопственик на компанијата за финансиски услуги „Гравити плајмс“, неодамна се појави на социјалните мрежи и ги откри последиците од таа одлука.
„Кога воведов минимална плата од 70.000 УСД годишно во мојата компанија во 2015 година, Раш Лимбог рече:„ Се надевам дека оваа компанија ќе стане предмет на настава во МБА програмите за тоа како социјализмот не функционира“. Нашата фирма од тогаш е тројно зголемена, а денес сме предмет на студии на Харвард “, напиша Прајс.

“Откога воведовме минимална плата од 70.000 УСД годишно во 2015 година, нашиот бизнис е зголемен за три пати и бројот на вработени кои поседуваат свој дом се зголеми за десет пати. Седумдесет проценти од вработените ги исплатија своите долгови. Бројот на деца вработени се зголеми за десет пати. Заминувањата на вработените се преполовија. Дури 76 проценти од вработените се поангажирани, двојно повеќе од националниот просек “, напиша тој.

Неколку дена подоцна тој повторно објави: “Многу луѓе тврдат дека ова е доказ дека капитализмот и слободниот пазар се ефикасни. Не се согласувам. Луѓето ме посочуваат како новина. Се издвојувам со причина, никој не ме следеше во ова. Потпирањето на добродушните директори е рецепт за експлоатација на вработените “.

“Бидејќи ја воведував таа плата секој ден, добивам лути пораки од луѓе кои тврдат дека работниците не ја заслужуваат таа плата. Жалосно е што сме воспитани да ги понижуваме другите, наместо да го доведуваме во прашање системот што нè понижува”, напиша тој.

Во февруари, тој изјави за BBC Money: “Луѓето гладуваат, отпуштаат или ги експлоатираат, така што некој може да има пентхаус на врвот на зградата во Њујорк со златни столици. Ние ја величаме алчноста како општество цело време, и тоа станува како дел од културата. И, знаете, рангирањето на Форбс е најлош пример: „Бил Гејтс го надмина Jeеф Безос како најбогат човек“. Кого го интересира ова !?”

Извор: index.hr