ЕкономијаСветСветот на работникот

На Шпанија и се потребни илјадници сезонски работници

На Шпанија - Работник
108views

Шпанија се соочува со недостиг на земјоделски работници поради затворањето на границите, а владата одобри привремена мерка за вработување невработени лица и имигранти во рамките на нејзините граници за да се избегнат недостигот на храна.

Сезонските работници од Романија, Бугарија и Мароко кои обично доаѓаат во Шпанија не можат да патуваат заради коронавирусот, за време на сезоната на берба на овошје и зеленчук.

Десетици илјади работници недостасуваат во провинциите како Андалузија, Мурсија, Екстремадура, Арагон и Каталонија.

Шпанија извезува две третини од своите земјоделски производи во земјите на ЕУ и во моментов недостасува помеѓу 75.000 и 80.000 сезонски работници, предупреди шпанскиот министер за земјоделство Луис Планас.

Повеќе прочитајте на канал5.мк