- Advertisement -
ЗанимливостиМагазинНаука

Невиден феномен до сега: Џиновска темна бура на Нептун ги збуни научниците

Невиден феномен до сега: Џиновска темна бура на Нептун ги збуни научниците
376views

Темна бура широка 7.400 километри на ледената планета Нептун ги збуни астрономите откако ја смени насоката, феномен кој досега не е виден.

Бурните вртлози дека темната точка на Нептун не е невообичаена работа, но никој досега не бил сведок дека некој се вратил на половите откако се движел кон екваторот.

Користејќи слики од вселенскиот телескоп Хабл, астрономите истакнуваат дека промената на правецот е изненадувачка.        

Бурата е поширока од Атлантскиот океан на Земјата, а „Хабл“ за прв пат ја откри темната бура во 2018 година на северната хемисфера на Нептун.

Една година подоцна, новите набудувања покажаа дека истата бура се движеше кон екваторот, а компјутерските симулации сугерираат дека кога ќе се приближи до „зоната на смртта на Екваторијал“, таа ќе биде уништена.

Сепак, најновите согледувања од август 2020 година покажуваат дека очигледно се движи кон север, кон поларниот регион, што е феномен што ги збуни астрономите.

Се претпоставува дека ова можело да биде предизвикано од избувнување на мало невреме, што „Хабл“ го забележа и во август.

Овие „темни вртлози“ се системи со висок притисок кои можат да се формираат на средна ширина и кои на крајот би можеле да мигрираат на екваторот каде што се распаѓаат.

„Беше навистина возбудливо да се види овој процес кој се чини дека завршува, а потоа одеднаш тој едноставно застанува и оди во спротивна насока. Тоа беше изненадувачки “, рече научникот Мајкл Вонг.

Точната причина за преживувањето на темната бура не е позната, но Вонг верува дека може да биде поврзана со помала темна бура што се гледа на сликите.

Астрономите планираат подетално да го проучат овој феномен, пренесува Daily Mail.

Војаџер 2, вселенски брод што сега е надвор од Сончевиот систем исто така забележал две темни бури во 1989 година.