НовостиПравдаСветСветот на работникотСиндикат

Незадоволни од неисполнетите услови на владата: Лекарите во Хрватска подготвуваат штрајк

   Време за читање 2 минути

„Лекарите се незадоволни, прекуи глава им од неисполнети ветувања“, изјави за ХРТ претседателката на Хрватскиот лекарски синдикат Рената Чулиновиќ Чаиќ и додаде дека лекарите се подготвуваат за штрајк. Мислам дека премиерот и министерот за здравство не разбираат дека системот е пред пукање“, рече Рената Чулиновиќ Чаиќ и посочи дека власта ги „турка“ лекарите на штрајк.

„Со потезите на кои бевме сведоци последниве денови не туркаат на штрајк. Ситуацијата не е добра. Колегите на теренот се многу незадоволни. Посебно ги испровоцираа последните изјави на министерот за јавни работи“, рече таа и додаде дека им е доста од неисполнети ветувања.

Taa забележува дека лекарите лани постигнале договор со премиерот, но тој не бил исполнет, пренесува ХРТ.

Со години, тврди Чулиновиќ Чаиќ, хрватските лекари работат три милиони прекувремени часови годишно. Толку е, вели, над пропишаното работно време.

„Не само што укажуваме дека се работи противзаконски прекувремена работа, туку и дека нема доволно лекари од одредени струки, дека нема кој да го покрие теренот, дека нема да има третина од лекарите во ординациите за неколку години, дека ќе нема кој да го напише рецептот“, рече таа.

Таа тврди дека се манипулира со податоците во однос на нивото на просечна заработка. Таа вели дека поимот е предмет на манипулација, а потоа се обидела графички да го објасни.

„Всушност, имам две деца, така што едното купува високи чизми за зима, а другиот купува флип-апостолки – во просек и двајцата се многу добро снабдени со чизми до глужд за зима, а всушност, едното се смрзнува, а другото е совршено опремено“, рече таа.

Зборувајќи за тоа кои се нивните понатамошни планови, таа рече дека тоа може да го каже само кога конкретно ќе се види што точно им било понудено.

„Со оглед на неисполнетите ветувања и што гледаме дека се прекршуваат договорите, чадиме ладно и почнавме со подготовки за штрајк, всушност сите форми на синдикална активност, така што, во овој момент, правиме евалуацијa, би биле подготвени веднаш да преземеме акција“, изјави Чулиновиќ Чајиќ.