- Advertisement -
МагазинНаука

Нема извоз на руска вакцина најмалку една година: За технологија се преговара со други земји

Нема извоз на руска вакцина најмалку една година: За технологија се преговара со други земји - Работник
204views

Александар Гинзбург, директор на Институтот за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“ во Русија, рече дека не се планира ваквата вакцина за руска коронавирус да биде достапна на другите земји во следната година. Тоа нема да се случи сè додека руското население не се вакцинира, пренесува ТАС.

„Колку што разбрав од разговорите со членовите на Рускиот фонд за директни инвестиции, кој се занимава со ова прашање, извозот на вакцината не е планиран во следните 12 месеци, сè додека не се вакцинира нашата популација“, рече Гинзбург. Сепак, тој додаде дека во тек се преговори за обезбедување технологија за три до пет земји кои сакаат да ја произведат вакцината.

Advertisement

На 11 август Русија стана првата земја што регистрираше вакцина против вирусот корона наречена „Спутник V“, а оваа вакцина ја изработи институтот „Гамалеја“.

Извор: b92.net

Advertisement
Advertisement

Advertisement