- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Нема отстапки – субвенции за вработувања по етнички клуч ќе има, одлуката ги подели функционерите

Бектеши - Работник
162views

Државни субвенции за вработување по етнички клуч  сепак ќе има и во приватниот сектор,  и тоа најверојатно од наредната година. Министерот за економија Крешник Бектеши  истакна – тоа е дел од владината програма, и нема отстапки од неа.

„Ако ме прашате мене како министер за економија ќе ги направам најголемите напори за таа мерка да почне да се реализира. Ќе барам од владата со донесувањето на предлог буџетот за наредната година такви средства да бидат предвидени.“, рече Бектеши.

Повеќе прочитајте на ТВ21.мк