- Advertisement -
ЗанимливостиМагазинНаука

Не е сеедно со каков пијалок го започнувате денот – еве што велат нутриционистите за тоа!

Не е сеедно со каков пијалок го започнувате денот - еве што велат нутриционистите за тоа! - Работник
220views

Некој неможе да го започне денот без кафе, друг без смути, трет без вода и лимон или нешто друго. Нутриционистите откриваат кои пијалоци се најдобри за да го започнете денот.

Вода

Нутриционистите се согласуваат за една работа – убедливо најдобриот начин да го започнете денот е да пиете чаша вода. Дури и да не сте жедни, треба да ја пиете таа чаша бидејќи на телото му треба хидратација после ноќниот сон.

Чај

Дефинитивно е добро да го започнете денот со шолја чај по ваш избор.

„Истражувањата покажаа дека консумирањето чај е добра превенција од дијабетес, па дури е добро и за контролирање на нивото на шеќер во крвта кај оние кои имаат дијабетес“, вели дијабетичарот Тоби Смитсон.

„Полифенолите во чајот влијаат на инсулинската активност и, покрај тоа, ја зголемуваат чувствителноста на инсулин, помагаат во одржување на здрав крвен притисок, го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и дијабетес тип 2“.

Кафе

Диетичарката Барбара Рус вели дека ако сакате да ги испразните цревата наутро пред да ја напуштите куќата, добро е да пиете шолја кафе.

„Ако сакате нешто што ќе ви помогне да имате редовна столица, ова ми помага: прво пијам голема чаша вода наутро, а потоа и шолја кафе“, открива нутриционистката Аманда Франкени.

Од друга страна, експертите не ве советуваат денот да го започнете со некои спортски пијалоци, смути. А, кога станува збор за топла вода со лимон, за која толку многу се зборува, експертите велат дека немаат ништо против, иако веруваат дека во неа нема толку „магија“ колку што мисли некој.

“Можам да ја разберам идејата. Топлата вода се релаксира, лимонот му дава убав вкус. Лично, ако веќе пијам топол пијалок, сакам да внесувам антиоксиданси со него, па затоа препорачувам зелен чај со лимон”, вели нутриционистката Ејми Горин.

Она што сè уште не го препорачуваат е денот да се започне со засладен пијалок, полн со шеќер.

“Пијалокот со кој што го започнувате денот го поставува тонот на целиот ден. Последното нешто што сакате е да го започнете денот со засладен, преработен пијалок како сок или некој енергетски пијалок што ќе го преплави вашето тело со шеќер. Можеби ќе ја зајакне вашата енергија веднаш, но наскоро ќе падне”, заклучува тој. нутриционист Карен Ансел.