Новости

ЕкономијаМакедонијаНовости

Синдикалната минимална кошница незапирливо расте – за јуни е 60.325 денари, за 235 денари повеќе од мај

Вредноста на синдикалната минимална кошница (СМК) за јуни изнесува 60.325 денари и е зголемена за 235 денари споредено со синдикалната

Read More
НовостиСветот на работникот

Почнале со 40 работници, сега има 180, а целта им е 300, Киел Македонија отвори уште еден погон за производство на седишта

Компанијата КИЕЛ Македонија со пригодна свеченост го одбележи започнувањето со работа на новиот втор производствен погон во Технолошко-индустриско развојната зона

Read More
НовостиСветот на работникот

Николоски: Ако сакаме ефикасна држава, мора да се намалува јавниот сектор

Александар Николоски, пратеник и член на Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кандидат за вицепремиер и министер за транспорт, изјави дека покрај

Read More
ЕкономијаМакедонијаНовости

Ѓорѓиевски му возврати на Бислимоски: Јас сум за лебот ти си за струјата

Бислимоски е чинам претседател на Регулаторна комисија за енергетика, тој нема врска со земјоделие и воопшто со прехранбената индуструија за

Read More
НовостиСветот на работникот

Бугарија ќе увезува работници од Македонија – еве во кои сектори има отворени позиции

Во последните неколку години Бугарија, исто како и Македонија, се соочува со значителен недостиг на работна сила, што ја принудува

Read More
НовостиПравда

Итна седница на Владата: Бремените и лицата над 60 години да се ослободат од работа, децата да не излегуваат на отворено до 17 часот

Владата на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државата и донесе соодветни

Read More