ПравдаСветСветот на работникот

Норвешка воведува построги мерки и карантин за странските работници

Норвешка воведува построги мерки - Работник
60views

Поради најновото зголемување на бројот на новозаразени, Норвешка ќе воведе построги мерки во борбата против пандемијата, вклучително и ограничувања на приватни собири, соопшти премиерката Ерна Солберг.

Норвешката премиерка исто така рече дека ќе бидат укинати исклучоците од мерките за карантин за странските работници кои доаѓаат во Норвешка. Тие од 31 октомври ќе треба да поминат десет дена во карантин по пристигнувањето во земјата, рече Солберг.

Во Норвешка од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле околу 18.000 луѓе, а повеќе од 270 починале.