Занимливости

Ова се гледа еднаш во животот: На крајбрежјето на Финска забележан бизарен природен феномен

Ова се гледа еднаш во животот - Работник
185views

Фотографиите од овалните ледени формации кои настанале по пат на случајност на островот Хаилуото на север од Финска, ги изненадиле корисниците на социјалните мрежи и многу брзо станале вирални.

Фотографиите од смрзнатите “јајца“ со различни големини ги направил жител на Оулуа и аматерски фотограф Рист Матила во текот на прошетка по плажата Марјаниеми.

Според неговите зборови, првпат се сретнал со оваа необична појава иако 25 години живее во близина на морето.

„Мојата сопруга и јас стоевме таму восхитувајќи се на неверојатниот природен феномен. Бидејќи имав камера со себе, одлучив да го засведочам овој феномен“ – изјавил Матила за националната телевизија “Ile“, пишува Точка.

Целосниот текст прочитајте го тука