ЕкономијаМакедонија

Од следната недела компаниите ќе може да аплицираат за сите мерки од четвртиот сет

Од следната недела компаниите - Работник
114views

Од почетокот на следната недела компаниите ќе можат да аплицираат за сите мерки од четвриот сет антикризни економски мерки што го донесе Владата за справување со последиците од коронавирусот Ковид-19, најави вечерва министерот за економија Крешник Бектеши.

– Утре треба да се усвои ребалансот на Буџетот, а во текот на оваа недела ќе се изгласа и Законот за финансиска поддршка за исплата на плати. Од следната недела компаниите ќе може да аплицираат, не само за оваа мерка, туку и за останатите мерки имајќи во предвид дека голем дел од мерките се спроведуваат преку програми кои што треба да ги донесе Владата и за нив треба да бидат објавени огласи, рече Бектеши во гостување на ТВ Телма.

Тој нагласи дека четвртиот сет мерки не е задоцнет, а финансиската поддршка, како што кажа, ќе стигне навреме, но за разлика од првите три сета, четвртиот сет на мерки е преточен во законски решенија, кои согласно законските процедури мора да бидат изгласани во Собранието.

-Сега не сме во вондредна ситуација, за да можеме како Влада да носиме уредби со законска сила. Треба да се поминат сите процедури во Собранието и ребалансот на Буџетот, појасни Бектеши.