ЕкономијаСветСветот на работникот

Околу 30.000 работни места во Велика Британија се изложени на ризик

89views

Организаторите на настани и изложби во Велика Британија предупредуваа дека околу 30.000 работни места се изложени на ризик заради зголемена неизвесност за тоа кога саемите и изложбите можат да продолжат со работењето, соопшти индустријата во понеделникот.

Сојузот на индустрија за официјални настани (EIA), индустриско тело што го претставува секторот за настани во Велика Британија, соопшти дека на компаниите ќе им требаат најмалку осум до дванаесет недели за да ги рестартираат изложбите, повикувајќи ја владата да постави датум за продолжување на работењето, пренесува „Reuters“, пишува Денар.мк.

Повеќе прочитајте тука