Занимливости

ОСКАРИ 2020: ИСТОРИСКИ ДУЕЛ НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ И „ПАРАЗИТ“, НОМИНИРАНИ РЕКОРДНИ 62 ЖЕНИ

ОСКАРИ 2020 - Работник
523views

Во 92-годишната историја на Оскарите не се случило документарец да биде номиниран за најдобар филм и „Медена земја“ вчера најмногу се доближи тоа. „Медена земја“, кој моментално е во понуда на стриминг гигантот „Хулу“, се запиша во филмската историја откако влезе меѓу петте номинирани и за најдобар документарен и за најдобар странски филм.

„Ако Академијата го смета ‘Медена земја‘ за еден од петте најдобри документарци и петте најдобри странски филмови, нели би можел да влезе и во трката за најдобар филм?“, прашува угледниот сајт „Индиваер“, пишува Смарт СДК.

Целосниот текст прочитајте го тука