- Advertisement -
ЕкономијаЗанимливостиСвет

Основачот на Амазон заработи 13 милијарди долари за еден ден

Основачот на Амазон заработи 13 милијарди долари за еден ден - Работник
196views

Најбогатиот човек во светот, основачот на Амазон, Jeff Bezos, постави нов рекорд во дневната заработка со тоа што го зголеми своето богатство во текот на еден ден за 13 милијарди долари. Сега Безос поседува неверојатни 189 милијарди долари.

Безос значително го зголемил своето богатство за време на пандемијата на коронавирус, бидејќи милиони луѓе заробени во нивните домови поради „ковид-19“ дошле до услугите на Амазон да нарачаат храна, облека, книги или други други забавни предмети.

Advertisement

Заработки за време на криза со корона

И покрај пандемијата на коронавирус која удри врз голем број компании и веројатно ја предизвикува една од најголемите економски кризи од Големата депресија од 1930та година, вредноста на акциите на Амазон се зголеми за 70% од почетокот на годината. Само овој понеделник, нивната цена скокна за 8%, на рекордни 3.197 долари, пишува „Гардијан“.

Advertisement
Advertisement

Безос, кој ја започна Амазон во својата гаража во 1994 година, сè уште поседува 11% удел во компанијата, како и сопственост на компанијата за вселенско патување Blue Origin и Washington Post. Богатството на Безос порасна за 74 милијарди долари само од јануари оваа година.

Неговото богатство го надминува БДП на Унгарија

Основачот на „Амазон“ сега има толку многу пари што неговото богатство го надминува БДП на Унгарија, Украина и Катар. Наскоро би можело да го надмине БДП на земји како Грција и Нов Зеланд, кои Светската банка ги рангираше како 51-та и 52-та најголема економија во светот.

Неговата заработка од 13 милијарди американски долари е најголем еднодневен скок во нечија нето вредност откако Блумберг започна да ги следи дневните нивоа на богатство на најбогатите луѓе во светот во 2012 година.

Безос сега е побогат за 71 милијарди долари од следната најбогата личност на списокот, основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс.

Извор: Index.hr

Advertisement