- Advertisement -
Наука

Официјално – Сибир е за 10 степени потопол од просекот

155views
Службата за климатски промени „Коперникус“ соопшти дека месецот мај 2020 година бил за 0,63 Целзиусови степени потопол од просекот за мај од 1981 до 2010 година, со температури над просекот во делови од Алјаска, Европа, Северна и Јужна Америка, делови од Африка и Антарктикот.

Западен Сибир особено бил невообичаено топол неколку месеци, истакнува научникот Фреџа Вамборг.

Повеќе прочитајте на факултети.мк
Advertisement