- Advertisement -
ЕкономијаНовостиСвет

Пандемијата затвори 2.000 британски пабови

Пандемијата затвори 2.000 британски пабови - Работник
173views

Илјадници британски пабови не ја преживеале пандемијата, според здружението за угостителство, а на оние што преживеале ќе им треба финансиска поддршка „со години ако се опорават“.
„Многу пабови повторно ќе отворат со големи долгови“, изјави Дејв Маунтфорд од британскиот паб-форум за Sky News во саботата.

Според извештајот, најмалку 2.000 пабови трајно ги затвориле вратите.

„Тие зедоа заеми за обнова, но овој бизнис не закрепна“, рече Маунтфорд. Тој додаде дека е нејасно во кој број луѓето ќе се враќаат во пабовите и се прашува дали луѓето се навикнати да пијат дома.

„Да бидам искрен, тоа е прилично мрачна иднина“.

Пабовите мораа да ја држат вратата затворена со месеци поради постојаниот карантин и претходно воведените регионални мерки. Терасите за пиво треба да се отворат во Англија од средината на април.