- Advertisement -
ЕкономијаЗанимливостиМагазинСвет

Паника на пазарот на криптовалути: Кој купи Биткоин во вредност од 800 милиони УСД?

Паника на пазарот на криптовалути: Кој купи Биткоин во вредност од 800 милиони УСД? - Работник
402views

Учесниците на пазарот на криптовалути и аналитичарите се забавуваат барајќи одговори на прашањето кој купил толку голема количина биткоин  кои се во вредност од 806 милиони американски долари.
Тоа е трансакција реализирана на сегменти во „Coinbase“ за професионални инвеститори – „Coinbase Pro“.

Љубопитните луѓе се прашуваат дали ова е еден голем инвеститор или неколку од нив влегле во нова рунда за купување. Исто така, постои можност за некој вид на внатрешен трансфер.

Според податоците обезбедени од компанијата за анализа на блокчејн „CryptoQuant“, околу 14.666 БТК се преместени преку поголем број на трансакции во вторникот за време на раните утрински часови.

Трансферот се случи откако цената на биткоинот падна во понеделникот најмногу за еден месец, околу 54.000 американски долари, што е ниско ниво кое што го немало на пазарот скоро две недели. До вторникот, најголемата криптовалута се стабилизираше и се тргуваше по цена од околу 55.000 американски долари.

Извор: bizlife.rs