- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникот

Повеќе од 600 медицински сестри починаа од Ковид-19 во светот

263views

Во светот повеќе од 600 медицински сестри починаа од новиот коронавирус, со кој, според проценките, се заразени околу 450.000 здравствени работници, соопшти денеска Меѓународниот совет на медицински сестри.

Бројот на смртни случаи меѓу медицинските сестри е повеќе од двојно зголемен минатиот месец, покажува извештајот врз основа на податоците од над 30 земји.

Повеќе прочитајте на макпрес.мк