ПОЛИЦИЈА ТЕПАШЕ ШТРАЈКУВАЧИ ВО НАЈГОЛЕМАТА ФАБРИКА НА СВЕТОТ ЗА IPHONE НА FOXCONN ВО КИНА

Стотици работници се приклучија на протестите во водечката фабрика на Foxconn за iPhone во Кина, при што некои луѓе ги кршеа надзорните камери и прозорците, покажаа снимките поставени на социјалните мрежи. Ретките сцени на отворено несогласување во Кина означуваат ескалација на немирите во масивната фабрика во градот Женгжу, која стана симболизирана опасна акумулација во фрустрација со ултра-строгите правила на земјата за ковид, како и несоодветното справување со ситуацијата од страна на најголемиот светски производител со договор.

„Дајте ни ја нашата плата!“, скандираа работниците опкружени со луѓе во полни костуми на хазмат, некои носеа палки, според снимката од едно видео. Други снимки покажаа дека се употребува солзавец и работниците ги симнуваат карантинските бариери. Некои работници се пожалија дека биле принудени да ги делат студентските домови со колегите кои биле позитивно тестирани за Ковид.

Видеото објавено на интернет во средата покажува како луѓе ги рушат бариерите, ги кршат надзорните камери и прозорците и се судираат со полицијата, а голем број работници останале крвави во конфронтациите.

Добавувачот на Apple, Foxconn, им се извини на работниците откако нејзиниот огромен производствен комплекс за iPhone во централна Кина беше потресен од насилни протести поради платите и условите. Тајванскиот технолошки гигант во четвртокот соопшти дека идентификувал „техничка грешка“ во својот платен систем и дека нема промена на договорените стапки на платите откако работниците одржаа протести во неговиот кампус во градот Женгжу.

Причина на протестите, кои започнаа рано во средата, беше веста дека постои наводен план за одложување на исплатата на бонусите, рекоа многу од демонстрантите на преносите во живо. Ројтерс не можеше веднаш да ги потврди видеата. Foxconn, формално наречена Hon Hai Precision Industry Co Ltd, во изјавата рече дека ги исполнила своите договори за плаќање и дека извештаите за заразениот персонал кој живее во кампусот со нови регрути се „невистинити“. „Во врска со секое насилство, компанијата ќе продолжи да комуницира со вработените и владата за да спречи слични инциденти да се повторат“, додаваат од компанијата.

Извор запознаен со ситуацијата во Женгжу рече дека производството во фабриката не е засегнато од немирите на работниците и дека производството останува „нормално“. Ројтерс претходно објави дека производството на iPhone во фабриката може да опадне за дури 30% во ноември, и дека Foxconn има за цел да го продолжи целосното производство таму до втората половина на месецот. Apple Inc предупреди дека очекува помали испораки на премиум моделите на iPhone 14 од претходно предвидените.

Вториот извор запознаен со ова прашање, сепак, рече дека „Фокскон“ најверојатно нема да ја погоди целта, укажувајќи на прекини предизвикани од немирите, што влијаеше особено на новите регрути кои беа ангажирани да го премостат јазот во работната сила. „Првично, се обидувавме да видиме дали новите регрути би можеле да излезат на интернет до крајот на ноември. Но, со немирите, сигурно е дека не можеме да продолжиме со нормално производство до крајот на месецот.

Foxconn сочинува 70% од испораките на iPhone на глобално ниво. Повеќето телефони ги произведува во фабриката во Женгжу, иако има и други помали производствени локации во Индија и јужна Кина. Акциите на Foxconn се лизнаа за 2% откако се појавија немирите кон крајот на октомври.

Прекините може да префрлат дел од продажбата на iPhone во март квартал од клучниот празничен квартал, D.A. Рече аналитичарот на Дејвидсон, Томас Форте. Аналитичарот на Wedbush Securities, Даниел Ајвс, рече дека очекува исклучувањата да го чинат Apple околу 1 милијарда долари неделно во изгубената продажба на iPhone. Во празничниот квартал минатата година, Apple објави продажба на iPhone во вредност од речиси 6 милијарди долари неделно.

Извинувањето на Фокскон дојде откако властите во Женгжу наредија ефективно заклучување за повеќе од половина од 10,3 милиони луѓе во градот и додека случаите на Ковид-19 на национално ниво се искачија на рекордно високо ниво.

Почнувајќи од полноќ во петок, на жителите во центарот на градот нема да им биде дозволено да го напуштат својот округ без негативен резултат на КОВИД тестот и дозвола од властите. На жителите исто така им се советува да останат дома „освен ако не е потребно“.

Бројот на национално ниво на Кина во четвртокот се искачи на рекордни 31,454 инфекции, додека властите се борат со повторното оживување на ковид во метрополите вклучувајќи ги Пекинг, Шангај, Гуангжу, Ченгду и Чонгкинг.

Незадоволството поради строгите правила за карантин, неспособноста на компанијата да ги спречи епидемиите и лошите услови, вклучително и недостигот на храна, ги натераа работниците да избегаат од фабричкиот кампус откако добавувачот на Apple Inc воведе таканаречен систем за затворена јамка на најголемата фабрика за iPhone во светот кон крајот на октомври.

Во фабрики со затворен циклус на производство, персоналот живее и работи на лице место, изолиран од поширокиот свет. Поранешните работници проценуваат дека илјадници избегале од кампусот на фабриката. Пред немирите, фабриката во Женгжу вработуваше околу 200.000 луѓе. За да го задржи персоналот и да привлече повеќе работници, Фокскон мораше да понуди бонуси и повисоки плати.

Локалните власти, исто така, се вклучија за да помогнат, при што некои ги повикаа пензионираните војници и владините работници да преземат ангажмани, според извештаите на локалните медиуми.

Првиот извор рече дека желбата на локалните власти да регрутираат работници можеби играла улога во предизвикувањето „погрешна комуникација“ со новите вработувања за прашања, вклучувајќи додаток и сместување.

Во видеата, работниците зборуваа за тоа како никогаш не биле сигурни дали ќе добијат оброци додека се во карантин или биле затварани за да се спречи појава на епидемија. „Фокскон никогаш не ги третира луѓето како луѓе“, вели едно лице. „Сега е очигледно дека производството во затворена јамка во Фокскон помага само во спречување на ширењето на Ковид во градот, но не прави ништо (ако не го прави уште полошо) за работниците во фабриката“, Ејден Чау од China Labor Bulletin од Хонг Конг.

Почнувајќи од средата попладне, повеќето од снимките на Куаишу, платформата за социјални медиуми каде Ројтерс прегледува многу од видеата, беа отстранети. Куаишу не одговори на барањето за коментар.