- Advertisement -
СветСиндикат

Полска би можела да започне со затворање на рудници за јаглен, предвидени се штрајкови

Полска би можела да започне со затворање на рудници за јаглен, предвидени се штрајкови - Работник
274views

Најголемиот производител на јаглен, државниот ПГГ, може да објави значително намалување на производството и затворање на голем број рудници во наредните неколку дена, како дел од планот за реструктуирање што може да предизвика протести на рударите, велат извори од индустријата.

Речиси 80 проценти од електричната енергија во Полска доаѓа од јаглен

Речиси 80 проценти од електричната енергија во Полска доаѓа од јаглен, а таа земја, како и другите членки на ЕУ, не се обврзала на „неутралност на јаглеродот“ до 2050 година.

Менаџментот на ЈПГ утре ќе се состане со претставниците на синдикатот за да го претстави планот за реструктуирање. Предлогот ќе вклучува затворање на неколку рудници и задржување само на најефикасните, со намалување на платите за рударство, според два извори запознаени со ситуацијата.

Еден извор рече дека ова ќе резултира во намалување на годишното производство на PGG за многу повеќе од 10 проценти, но исто така и дека производството не би било за половина од колку што е сега. Друг извор рече дека целта би можело да биде целосно затворање на рудниците за јаглен во регионот Шлесија до 2036 година.

Рудниците предвидени за затворање ќе ги преземе државната компанија СРК

Рудниците предвидени за затворање ќе ги преземе државната компанија СРК, која постепено ќе ги затвара, а на рударите, наводно, ќе им биде понудена дарежлива отпремнина, додека на најблиските до пензија треба да им се понуди платен одмор.

Портпаролот на ПГГ одби да ги коментира информациите, како и претставниците на синдикатот.

Претходно оваа година, синдикатите ја критикуваа владата дека не запира увозот на јаглен од Русија во време на растечки резерви во домашни рудници.

ПиП ја презеде власта во 2015 година, а потоа вети дека ќе ги задржи рудниците за јаглен

Планот за реструктуирање на рудникот доаѓа веднаш откако претседателот Анджеј Дуда, сојузник на владејачката партија Закон и правда (ПИП), доби нов претседателски мандат, што беше важно за ПиП да ги продолжи своите реформи.

ПиП ја презеде власта во 2015 година, а потоа вети дека ќе ги задржи рудниците за јаглен. Но, од тогаш, бројните рудници и проекти поврзани со јаглен постепено се затворија, а владата истовремено поттикнуваше инвестиции во соларна енергија.

Меѓутоа, владините претставници во повеќе наврати рекоа дека јагленот ќе остане важен извор на енергија за Полска долго време.

Извор: index.hr